cli ستون

با توسعه و افزایش حجم استفاده سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف از IT، خودکارسازی فرایندهای استقرار و نگهداشت تبدیل به یکی از نیازمندی‌های اصلی و اساسی هر سازمانی در حوزه مدیریت بستر و زیرساخت IT شده است. و هنگامی که از خودکارسازی صحبت می‌کنیم، طبیعتا اتکا به واسط کاربری گرافیکی و تحت وب پاسخگوی چنین نیازی نخواهد بود.

از این جهت، از چندی پیش توسعه‌ی زیرساخت واسط کاربری متنی یا CLI سرویس‌های ابری ستون را شروع کردیم که در حال حاضر چارچوب آن جهت توسعه‌ی دستورها در دسترس قرار گرفته است. در این سند به توضیح و بررسی ساختار، روش استفاده و مدل توسعه‌ی دستورهای CLI سرویس ابری ستون می‌پردازیم.

CLI ستون مجموعه ای از ابزارها برای مدیریت و استفاده از سرویس‌های ستون را فراهم می‌کند. شما می توانید از این ابزارها برای انجام بسیاری از وظایفی که از طریق پنل ستون انجام می‌دهید استفاده کنید.

به‌عنوان مثال می‌توانید از CLI ستون برای ایجاد و مدیریت منابع و سرویس‌های زیر استفاده کنید:

  • ایجاد و مدیریت ماشین‌های مجازی در سرویس رایانش ابری
  • ایجاد و مدیریت اینستنس پایگاه داده
  • ایجاد و مدیریت کلاسترهای کوبرنتیز
  • مدیریت و استفاده از سرویس IAM

در طراحی CLI سرویس‌های ابری ستون، اهداف زیر به عنوان مهمترین نیازهای غیرکارکردی مورد توجه قرار گرفته است:

۱- سادگی نگهداشت و به‌روزرسانی در محیط عملیاتی:‌ با توجه به این که استفاده از CLI نیازمند نصب مولفه‌های نرم‌افزاری بر روی دستگاه استفاده‌کننده است، یکی از دغدغه‌های اصلی در طراحی آن نگهداشت ساده‌تر و حداقل نیاز به به‌روزرسانی در این بخش بود.

عملکرد CLI به دو بخش کلاینت و سرور تقسیم شده است. با این کار حجم کد موجود روی دستگاه استفاده کننده کم می‌شود. هم‌چنین دیگر نیازی به دریافت نسخه‌ی جدید CLI در زمان اضافه شدن دستورها و سرویس‌های جدید وجود ندارد. در این معماری، وظیفه‌ی سرور CLI نگهداری و انتقال فهرست، جزئیات و ساختار دستورها به کلاینت و هم‌چنین اجرای دستورها است. وظیفه‌ی کلاینت تنها ارائه‌ی چارچوبی به استفاده‌کننده جهت مشاهده‌ی دستورهای موجود، وارد کردن دستورها، ارسال آنها به سرور CLI و دریافت و نمایش خروجی حاصل از اجرای دستورها به کاربر نهایی است.

۲- سادگی استفاده برای کاربر نهایی: این ابزار به گونه‌ای طراحی شده که مدل استفاده و ساختار دستورهای آن تا تا حد امکان به سایر CLIها و ابزارهای متنی پراستفاده‌ی کاربران شبیه باشد. این ابزار یکپارچگی و سازگاری کامل با محیط‌های خط فرمان و اسکریپت‌نویسی متداول مانند bash در لینوکس و powershell در ویندوز را دارد.

۳- امکان استفاده روی سیستم‌های عامل و پلتفرم‌های مختلف: با توجه به این که کاربر CLI ممکن است از سیستم‌عامل‌های مختلفی استفاده کند، کلاینت CLI با زبان پایتون توسعه داده شده و در توسعه‌ی آن قواعد portability در نظر گرفته شد تا به سادگی روی پلتفرم‌های مختلف قابل استفاده باشد.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید