ساختار دیسک در سرویس رایانش ابری ستون

همانطور که در قسمت ساختار کلی ماشین مجازی گفته شد، هر ماشین مجازی در سرویس رایانش ابری ستون علاوه بر دیسک اصلی خود (به اصطلاح OS Disk) که سیستم‌عامل بر روی آن نصب شده است، می‌تواند یک یا چند دیسک دیگر نیز داشته باشد. به‌طور کلی هر سرور ابری علاوه بر OS Disk، می‌تواند دو نوع حافظه‌ی (Volume) متصل به خود داشته باشد: دیسک محلی (LocalDisk) و ریموت‌دیسک (RemoteDisk).

برای ایجاد دیسک محلی از دیسک‌های SSD همان میزبانی استفاده می‌شود که سرور ابری مورد نظرمان بر روی آن قرار دارد. بنابراین برای ساخت و ایجاد دیسک محلی در پنل رایانش ابری ستون، ابتدا باید به صفحه‌ی اختصاصی سرور ابری خود وارد شده و سپس از قسمت دیسک محلی، به میزان مورد نیاز خود حافظه اختصاص دهید.

نکته: هنگام ساخت یک سرور ابری نیز از شما خواسته می‌شود که یک OS Disk بسازید، OS Disk در واقع یک دیسک محلی است که سیستم‌عامل بر روی آن قرار می‌گیرد. ساخت این دیسک در ابتدای ساخت سرور ابری اجباری‌ است و در تنظیمات مربوط به سرور ابری مورد نظرتان در قسمت دیسک‌های محلی قابل مشاهده است.

سرویس رایانش ابری ستون، ریموت‌دیسک را به عنوان حافظه‌ی ذخیره‌سازی فراهم کرده است. از ریموت‌دیسک به عنوان دیسک سیستمی یا یک دیسک برای داده‌های سرور ابری استفاده می‌شود. ریموت‌دیسک لزوماً روی یک میزبان یکسان با میزبان سرور ابری قرار ندارد و داده‌های ریموت‌دیسک از طریق شبکه قابل دسترس هستند. استفاده از ریموت‌دیسک، امکان پایداری بیشتری را برای داده‌ها فراهم می‌کند و در صورت خرابی سروری که ماشین مجازی روی آن قرار دارد، اطلاعات ماشین شما از بین نمی‌رود.

در سرویس رایانش ابری ستون دو کلاس حافظه برای ریموت‌دیسک ارائه می‌شود. هر کلاس حافظه در سرعت و دوام متفاوت است. بنابراین لازم است تا بر اساس نیاز خود یک کلاس حافظه را انتخاب کنید:

  • کلاس cloud-disk: این نوع برای مواردی که به ورودی/خروجی (I/O) زیادی بر حسب ثانیه نیاز دارید و عملیات زیادی را قرار است انجام دهید، مناسب است.
  • کلاس hicap: (به اصطلاح High Capacity) این نوع برای مواردی استفاده می‌شود که به ظرفیت زیادی نیاز دارید. به‌عنوان مثال برای مواردی مانند پشتیبان‌گیری که به ظرفیت زیادی نیاز است و در عوض نیازی به سرعت زیاد نیست می‌توان از ریموت دیسک نوع hicap استفاده کرد.

توجه داشته باشید که برای ریموت‌دیسک می‌توانید حالت دسترسی انتخاب کنید. در سرویس رایانش ابری ستون دو حالت دسترسی مختلف برای ریموت‌دیسک تعریف شده است:

  • Read Write Once: در این حالت، ریموت‌دیسک فقط توسط یک سرور ابری قابل خواندن و نوشتن است.
  • Read Only Many: در این حالت، چند سرور ابری می‌توانند به صورت هم‌زمان دیسک را فقط بخوانند.

همه‌ی دیسک‌های ارائه شده توسط سرویس رایانش ابری ستون، از نوع SSD هستند. توصیه می‌کنیم درصورت استفاده از دیسک محلی و در صورت حساس بودن داده‌ها، حتما روی ماشین دیگری در لایه‌ی اپلیکیشن از داده‌های خود پشتیبان تهیه کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان