ماشین مجازی

سرویس رایانش ابری ستون، امکان ساخت و مدیریت سرورهای ابری را که به آن‌ها ماشین مجازی نیز گفته می‌شود، برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید به راحتی سرورهای ابری را با استفاده از پنل رایانش ابری ستون و براساس نیازهای محاسباتی خود راه‌اندازی کنید.

سرور ابری یک محیط محاسباتی مستقل است که روی سخت‌افزار فیزیکی اجرا می‌شود. مجازی‌سازی امکان اجرای چندین سرور ابری مجازی به‌صورت کاملاً ایزوله از یکدیگر را فراهم کرده است. ماشین مجازی، یک کامپیوتر مبتنی بر نرم‌افزار است که داخل یک سیستم‌عامل دیگر قرار می‌گیرد. از ماشین مجازی معمولاً برای مقاصدی مانند پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اجرای برنامه‌های SaaS استفاده می‌‌شود. برای اینکه بدانید که یک ماشین مجازی چگونه کار می‌کند، مهم است که درک درستی از چگونگی یکپارچه شدن نرم‌افزارها با سخت‌افزارها توسط یک سیستم‌عامل داشته باشید.

اکثر سرویس‌دهندگان رایانش ابری، سرورهای ابری‌ را به مشتریان ارائه می‌کنند. این سرورهای ابری معمولاً روی سرورهای فیزیکی قدرتمندی قرار دارند که می‌توانند همانند یک میزبان برای چندین ماشین مجازی عمل کنند و برای موارد مختلفی استفاده شوند. موارد استفاده از این سرورها عبارت است از:

  • اجرای اپلیکیشن‌های SaaS: اصطلاح Software as a Service یا SaaS یک روش مبتنی بر اَبر است، که نرم‌افزارهایی را برای کاربران فراهم می‌کند. این اپلیکیشن‌ها معمولاً از طریق اینترنت به کاربران ارائه می‌شوند. سرورهای ابری می‌توانند قدرت محاسباتی و پردازش خوبی را برای اپلیکیشن‌های SaaS فراهم کنند.
  • پشتیبانی از داده‌ها: ماشین‌های مجازی مبتنی بر اَبر، معمولاً گزینه‌ی محبوبی برای پشتیبان‌گیری از داده‌ها هستند. چرا که با استفاده از ماشین مجازی، داده‌ها از هرجایی قابل دسترس خواهند بود. سرورهای ابری هم‌چنین افزونگی بهتری را فراهم می‌کنند، به نگهداری کمتری نیاز دارند و به‌طور کلی مقیاس‌پذیرتر از مراکز داده‌ی فیزیکی هستند.
  • میزبانی از سرویس‌هایی مانند ایمیل و مدیریت دسترسی: میزبانی از این سرویس‌ها روی سرورهای ابری، معمولاً سریع‌تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌تر بوده و به کم کردن نگرانی‌های ناشی از نگهداری و امنیت نیز کمک می‌کند.

سرور ابری ستون در واقع یک ماشین مجازی ابری است. سرورهای ابری حاوی پایه‌ای‌ترین مؤلفه‌های محاسباتی مانند CPU، حافظه، سیستم‌عامل، شبکه و دیسک هستند.

سرورهای ابری، سرویس‌های محاسباتی را برای رفع نیازهای محاسباتی و پردازشی، به‌گونه‌ای امن و قابل اطمینان در اختیار شما قرار می‌دهند. هر سرور ابری توان پردازشی و ذخیره‌سازی متفاوتی را ارائه می‌کند. این ویژگی باعث شده که این سرورها بتوانند به نیازهای مختلف پاسخ دهند. شما می‌توانید از طریق پنل رایانش ابری ستون، ظرفیت پردازشی، ظرفیت ذخیره‌سازی و روش‌های دسترسی به شبکه‌ی سرور ابری‌ را براساس نیازمندی‌های خود، انتخاب و پیکربندی کنید. استفاده از سرورهای ابری ستون بلافاصله پس از راه‌اندازی آن‌ها امکان‌پذیر است و می‌توانید کنترل کاملی بر روی سرور ابری خود داشته باشید.

ایمیج در واقع قالبی حاوی پیکربندی‌های نرم‌افزاری (سیستم‌عامل، نرم‌افزارهای از پیش نصب شده و...) است که برای راه‌اندازی سرورهای ابری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از ایمیج می‌توانید یک سرور ابری را راه‌اندازی کنید. انتخاب ایمیج در فرایند ساخت سرور ابری در ستون اجباری‌ است. با انتخاب ایمیج در واقع سیستم‌عامل مورد نیاز خود را انتخاب می‌کنید. انتخاب ایمیج فقط در هنگام ساخت سرور ابری امکان‌پذیر است و پس از آن امکان تغییر وجود نخواهد داشت.

هر سرور ابری در سرویس رایانش ابری ستون علاوه بر دیسک اصلی خود (به اصطلاح OS Disk) که سیستم‌عامل بر روی آن نصب شده است، می‌تواند یک یا چند دیسک جانبی دیگر نیز داشته باشد. این دیسک‌ها می‌توانند بر روی همان سرور فیزیکی یا بر روی یک فضای حافظه‌ی ابری در خارج از این سرور فیزیکی، قرار داشته باشند.

  • دیسک اصلی (OS disk): این دیسک مشابه درایو C در سیستم‌های ویندوزی است. یک کپی کامل از ایمیجی که برای راه‌اندازی سرور ابری استفاده می‌شود، روی دیسک اصلی قرار می‌گیرد. هر سرور ابری برای راه‌اندازی به یک OS Disk نیاز دارد. به‌ صورت ساده می‌توان گفت که OS Disk یک دیسک برای ذخیره‌سازی مداوم است که همراه با سرور ابری روی یک سرور فیزیکی یکسان قرار دارند.
  • ریموت‌دیسک (remote disk): ریموت‌دیسک ذخیره‌ی داده‌های کاربر و پشتیبانی را بر عهده دارد. در واقع ریموت‌دیسک یک دیسک ذخیره‌سازی‌ است که توسط سرویس رایانش ابری ستون ارائه می‌شود. این دیسک می‌تواند به‌عنوان یک دیسک سیستمی یا یک دیسک برای داده‌های سرور ابری مورد استفاده قرار گیرد. داده‌های ریموت‌دیسک از طریق شبکه قابل دسترس هستند. هر سرور ابری می‌تواند چندین ریموت دیسک داشته باشد. مزیت استفاده از ریموت‌دیسک در آن است که در صورت خراب شدن سروری که ماشین‌مجازی شما روی آن قرار دارد، اطلاعات ماشین شما از بین نمی‌رود و در نتیجه داده‌های شما دارای پایداری بیشتری خواهند بود.
آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید