پیکربندی دیسک

هر ماشین مجازی در سرویس رایانش ابری ستون علاوه بر دیسک اصلی خود (به اصطلاح OS Disk) که سیستم‌عامل بر روی آن نصب شده است، می‌تواند یک یا چند دیسک دیگر نیز داشته باشد. به‌طور کلی هر سرور ابری علاوه بر OS Disk، می‌تواند دو نوع حافظه (Volume) متصل به خود داشته باشد: دیسک محلی (LocalDisk) و ریموت‌دیسک (RemoteDisk). برای اطلاعات بیشتر در مورد ساختار دیسک در سرویس رایانش ابری ستون بهتر است ابتدا مفاهیم مربوط به آن را مطالعه کنید.

برای ایجاد دیسک محلی در واقع از دیسک‌های SSD همان میزبانی که سرور ابری مورد نظرمان بر روی آن قرار دارد استفاده می‌شود. بنابراین برای ساخت و اضافه کردن یک دیسک محلی از قسمت سرورهای ابری وارد صفحه‌ی مربوط به ماشین مجازی مورد نظر خود شده و از پایین صفحه به تب مربوط به دیسک محلی بروید. هنگام ساخت یک ماشین مجازی از شما خواسته می‌شود که یک OS disk بسازید. این دیسک در واقع یک دیسک محلی است که سیستم‌عامل بر روی آن قرار گرفته و در همین قسمت نیز قابل مشاهده است.

local-disk.PNG

برای اضافه کردن یک دیسک محلی جدید روی دکمه‌ی «افزودن دیسک محلی» کلیک کنید و در پنجره‌ی باز شده، «نام» و «ظرفیت» مورد نظر را وارد کرده و تایید کنید. بدین صورت یک دیسک محلی به ماشین مجازی مورد نظرتان اضافه خواهد شد.

add-local-disk.PNG

ریموت‌دیسک یک حافظه برای ذخیره‌سازی‌ است که توسط سرویس رایانش ابری ستون فراهم شده و می‌تواند به‌عنوان دیسک سیستمی یا یک دیسک برای داده‌های سرور ابری مورد استفاده قرار گیرد. ریموت‌دیسک لزوماً روی یک میزبان یکسان با میزبان سرور ابری قرار ندارد و داده‌های ریموت‌دیسک از طریق شبکه قابل دسترس هستند. استفاده از ریموت‌دیسک، امکان پایداری بیشتری را برای داده‌های شما فراهم می‌کند و در صورت خرابی سروری که ماشین مجازی شما بر روی آن قرار دارد، اطلاعات ماشین شما از بین نمی‌رود.

برای اضافه کردن ریموت‌دیسک از طریق پنل ستون می‌توانید در صفحه‌ی مربوط به سرویس رایانش ابری، به بخش ریموت‌دیسک‌ها رفته و گزینه‌ی «افزودن ریموت‌دیسک» را انتخاب کنید.

remote-disk.PNG

پس از آن در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود می‌توانید اطلاعات مورد نیاز برای پیکربندی ریموت دیسک را وارد کنید.

  • نام: در این قسمت نام ریموت دیسک را وارد کنید.
  • مرکزداده: در این قسمت می‌توانید انتخاب کنید که ریموت‌دیسک در کدام مرکزداده ساخته شود. توجه داشته باشید که مرکز داده‌ی سرور ابری با مرکز داده‌ی ریموت‌دیسکی که قرار است به آن متصل شود، باید یکی باشد.
  • حالت دسترسی: در حالت «read write once» ریموت‌دیسک فقط توسط یک سرور ابری قابل خواندن و نوشتن است و در حالت «read only many» چند سرور ابری می‌توانند هم‌زمان آن را فقط بخوانند.
  • کلاس حافظه: در سرویس رایانش ابری ستون سه کلاس حافظه برای ریموت‌دیسک ارائه می‌شود. هر کلاس حافظه در سرعت و دوام متفاوت است. کلاس «cloud disk» برای مواردی که به ورودی/خروجی (I/O) زیادی برحسب ثانیه نیاز دارید و کلاس «hicap» یا به اصطلاح high capacity برای مواردی که به ظرفیت زیادی نیاز دارید.
  • فضای ذخیره‌سازی: در این قسمت ظرفیت مورد نیازتان را وارد نماید.
remote-disk-configuration.PNG

برای متصل کردن یک ریموت‌دیسک به یک سرور ابری، از قسمت «سرورهای ابری» به صفحه‌ی مربوط به سرور ابری مورد نظر خود رفته و در پایین صفحه تب «ریموت‌دیسک» را باز کنید. در این قسمت می‌توانید لیست ریموت‌دیسک‌های متصل به این سرور ابری را ببینید و یا به آن ریموت‌دیسک متصل کنید. برای متصل کردن ریموت‌دیسک گزینه‌ی «وصل کردن» را انتخاب کنید.

connect-remote-disk.PNG

در پنجره‌ی باز شده، ریموت‌دیسک مورد نظرتان را که قبلا ساخته‌اید را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه‌ی تایید کلیک کنید. از همین پنجره نیز می‌توانید به‌ صورت میانبر یک ریموت‌دیسک اضافه کنید.

select remote disk.PNG

توجه: همه‌ی دیسک‌های ارائه شده توسط سرویس رایانش ابری ستون، از نوع SSD هستند. توصیه می‌کنیم درصورت استفاده از دیسک محلی اگر داده‌های حساسی دارید حتما در لایه‌ی اپلیکیشن روی ماشین دیگری نیز از داده‌های خود پشتیبان داشته باشید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان