مفاهیم ذخیره‌سازی مرتبط با ماشین مجازی ستون

با اتصال یک یا چند دیسک از نوع Block Storage به ماشین‌های مجازی ستون می‌توانید داده‌های خود را به‌صورت قابل اتکا ذخیره کنید. هر ماشین مجازی باید حداقل یک دیسک به عنوان دیسک سیستم‌عامل (OS disk) داشته باشد و در صورت نیاز می‌توان دیسک‌های دیگری به‌عنوان دیسک داده (Data disk) به آن اضافه کرد. تمامی دیسک‌ها بر بستر SSD سرویس‌دهی می‌شوند و می‌توانید بنا بر نوع استفاده‌ی خود، از کلاس‌های ذخیره‌سازی مختلفی که در ادامه شرح داده می‌شود استفاده کنید.

در ساخت دیسک برای ماشین‌های مجازی، امکان انتخاب بین دیسک مانا (Remote disk) و دیسک محلی (Local disk) وجود دارد. دیسک‌های مانا دسترس‌پذیری و پایداری بسیار بالایی را با بازده استاندارد ارائه می‌کنند. در حالی که دیسک‌های محلی بهترین گزینه برای استفادهٔ کوتاه‌مدت (ephemeral) با بازده بسیار بالا هستند.

توجه: دیسک‌های مانا بر بستر شبکه سرویس‌دهی می‌شوند در حالی که دیسک‌های محلی مستقیما به سرور فیزیکی میزبان متصل هستند. به همین دلیل تاخیر انجام عملیات ورودی/خروجی در دیسک‌های محلی کمتر است ولی در صورت از دسترس خارج شدن سرور فیزیکی، امکان بازیابی دیسک محلی وجود ندارد.

این نوع از دیسک با افزونگی بالا در سطح مرکزداده، بهترین انتخاب برای اکثر کاربردهای ماشین‌های مجازی است. این نوع از دیسک‌ها در قالب سه Tier مختلف ارائه می‌شوند که بنابر نوع استفاده می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

Provisioned Disk IOPS/Throughput
Read/Write IOPSRead/Write IOPSRead/Write ThroughputRead/Write Throughput
BaseBurstBaseBurst
Standard10015050MB/s150MB/s
Premium5001K200MB/s300MB/s
Ultra5K10K500MB/s1GB/s

برای بازده حداکثری IOPS (تعداد عملیات خواندن و نوشتن در ثانیه) و Throughput (سرعت نوشتن و خواندن) می‌توانید از این نوع دیسک استفاده کنید. در نظر داشته باشید که بهترین استفادهٔ این نوع دیسک برای مصارف کوتاه‌مدت (ephemeral) است؛ بنابراین در صورت استفاده از آن، بهتر است در لایهٔ اپلیکیشن خود، پشتیبان‌گیری کنید.

توجه: ستون دربارهٔ نگهداری داده‌های دیسک محلی تضمینی ارائه نمی‌کند و آن را ephemeral در نظر می‌گیرد.

کارایی دیسک‌های محلی به‌صورت خطی با افزایش سایز دیسک افزایش میابد. کارایی دیسک محلی به‌ازای هر گیبی‌بایت(GiB) به صورت زیر است:

Provisioned Disk IOPS/Bandwidth per GiB
BaseBurst
IOPSRead78156
IOPSWrite3264
ThroughputRead/Write900KiB1.8MiB

نکته: با توجه به دسترسی‌پذیری و اتکاپذیری بسیار بالاتر دیسک‌‌های مانا، پیشنهاد ما استفاده از دیسک های مانا است. تنها در مواردی که نیاز به بازده بسیار زیادی در سرویس خود دارید از دیسک محلی استفاده کنید.

هر دیسک در هر لحظه تنها به یک ماشین مجازی متصل می‌شود.

  • دیسک سیستم‌عاملی را نمی‌توان به ماشین مجازی دیگر متصل کرد.
  • دیسک‌های محلی تنها مختص به یک ماشین مجازی هستند و قابلیت اتصال آن به ماشین‌های مجازی دیگر وجود ندارد.
  • به هر ماشین مجازی حداکثر ۵ دیسک متصل می‌شود.
  • حجم دیسک سیستم‌عامل باید حداقل ۲۰ گیبی‌بایت باشد.
  • بازده دیسک علاوه بر نوع دیسک به نوع ماشین مجازی، تنظیمات کرنل سیستم‌عامل و نوع اپلیکیشن نیز وابسته است. ماشین‌های با سایز بزرگ‌تر بازده بیشتری تجربه می‌کنند.
  • محدودیت حجم دیسک‌ها به صورت زیر است:
Max Size (TiB)
Local Disk0.5
Persistent Disk2

برای سنجش بازده دیسک می‌توانید به شیوه‌ٔ زیر، عملیات بنچمارک را انجام دهید.

توجه: بنچمارک، داده‌های روی دیسک را بازنویسی می‌کند. از اجرای آن روی دیسک تحت استفاده بپرهیزید!

ابزار fio

برای سنجش کارایی دیسک خود می‌توانید از ابزار fio استفاده کنید. به کمک fio می‌توانید پارامترهای موثر در بنچمارک را با دقت بالایی تنظیم کنید تا محیط تست، کنترل‌شده باشد. در ادامه برای سنجش جوانب مختلف دیسک، دستورات fio را قرار داده‌ایم که می‌توانید از آن بهره ببرید.

برای نصب fio در Ubuntu از دستور زیر استفاده کنید:

تست IOPS

یکی از معیارهای بازده دیسک، مقدار IOPS قابل ارائه توسط دیسک است که نشان می‌دهد چند دستور I/O را در هر ثانیه می‌تواند اجرا کند. برای اندازه‌گیری این معیار می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

تستِ خواندن

تستِ نوشتن

تست Throughput

یکی دیگر از معیارهای بازده دیسک، مقدار گذردهی قابل ارائه توسط دیسک است. برای اندازه‌گیری این مقدار می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید.

تستِ خواندن

تستِ نوشتن

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان