پیکربندی شبکه

پس از پیکربندی ظرفیت دیسک، نوبت به پیکربندی شبکه ماشین مجازی می‌رسد. در این مرحله لازم است که ابتدا یک سابنت برای ماشین مجازی خود تعریف کنید. هر سابنت تعریف‌کننده‌ی یک شبکه از دید ماشین مجازی است، پس لازم است بدانید که می‌خواهید ماشین مجازی خود را در چه شبکه‌ای قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که هر سابنت یک شبکه‌ی داخلی ایزوله است و ماشین‌های مجازی تنها در صورت داشتن سابنت یکسان، می‌توانند به یکدیگر دسترسی داشته باشند.

network

برای افزودن سابنت به ماشین مجازی خود بر روی قسمت سابنت کلیک کنید. در این قسمت شما می‌توانید یک سابنت جدید بسازید و یا از بین سابنت‌هایی که از پیش ساخته بودید انتخاب کنید. برای ساخت یک سابنت جدید، بر روی گزینه‌ی افزودن سابنت کلیک کنید.

با کلیک بر روی گزینه‌ی افزودن سابنت جدید صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود. که در ادامه به توضیح هریک از موارد مرتبط با این تصویر خواهیم پرداخت.

create-subnet

نام: ابتدا لازم است که یک نام برای سابنت خود انتخاب کنید.

CIDR: همانطور که می‌دانید باید برای سابنت خود یک CIDR تعریف کنید که محدوده IP و سایز IP را مشخص می‌کند. CIDR در واقع یک نمایش کلی و فشرده از آدرس IP به همراه network mask مرتبط با آن است.

توضیحات CIDR: آدرس‌های CIDR از دو قسمت تشکیل شده‌ و به فرمت «-/-.-.-.-» نوشته می‌شوند. بخش اول ( /-.-.-.- ) ، آدرس شبکه است که به صورت پیشوند و در واقع به شکل یک آدرس IP معمولی نوشته می‌شود. مثل 192.255.255.255. بخش دوم (-/) یک پسوند است که نشان می‌دهد چند بیت در کل آدرس وجود دارند. مثلاً 12/. در واقع این مقدار نشان‌دهنده‌ی این است که بازه‌ی مشخص‌شده از چه تعدادی IP تشکیل شده است. با قراردادن این دو قسمت در کنار هم به آدرس CIDR می‌رسیم که به عنوان مثال به‌صورت مقابل است: 192.255.255.255/12.

اتصال سابنت به اینترنت: با فعال کردن این گزینه انتخاب می‌کنید که آیا این سابنت از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد یا خیر.

در صورتی که این گزینه را فعال کنید لازم است که یک IP خارجی از بین IPهای رزرو نشده قبلی که ایجاد کرده‌اید انتخاب کنید و یا یک IP خارجی جدید بسازید.

enabling-internet

فعال کردن دسترسی ماشین مجازی به اینترنت

این قابلیت که به one to one NAT نیز شناخته می‌شود به شما این قابلیت را می‌دهد تا یک یا چند IP خصوصی را به یک یا چند IP پابلیک نگاشت کنید و بدین ترتیب منابع شبکه را در اینترنت در دسترس قرار دهید.

با فعال کردن این گزینه یک لیست از IPهای خارجی قبلی (در صورت وجود) به شما نمایش داده می‌شود تا از بین آن‌ها انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی گزینه‌ی افزودن IP جدید یک IP خارجی جدید ایجاد کنید.

ساخت IP خارجی جدید

برای ساخت یک IP خارجی جدید لازم است که یک نام برای آن انتخاب کنید. همچنین لازم است که انتخاب کنید که این IP پس از حذف این ماشین مجازی برای شما رزرو بماند یا خیر.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان