اتصال از طریق SSH

در سرویس رایانش ابری ستون، برای اتصال به سرور ابری دو روش وجود دارد:

  • روش اول: SSH
  • روش دوم: VNC

که در ادامه به بررسی هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

اتصال به روش SSH

امکان اتصال با رمز عبور در روش SSH را به دلایل امنیتی فعلا فراهم نمی‌کنیم و برای اتصال به روش SSH باید از public key استفاده کنید. برای اتصال با استفاده از public key چند مرحله وجود دارد که در ادامه این مراحل را بررسی خواهیم کرد.

مرحله اول: فعال‌سازی گزینه IAM SSH

برای این مرحله باید هنگام ساخت ماشین مجازی گزینه‌ی IAM SSH را فعال کنید.

مرحله دوم: کلید عمومی

در این مرحله از قسمت پروفایل بر روی نام خود کلیک کنید و در قسمت کلیدهای عمومی، public key خود را وارد نماید. در این قسمت می‌توانید به‌صورت مستقیم و یا از طریق گیت‌هاب یا گیت‌لب، public key خود را وارد کنید.

پس از انجام مراحل بالا یک ماشین با public key مورد نظر شما ساخته می‌شود که می‌توانید از طریق SSH به آن دسترسی داشته باشید.

اتصال به روش VNC

در این روش می‌توانید از طریق نام کاربری و رمز عبوری که در داشبورد مرتبط با سرور ابری مورد نظرتان قرار گرفته است به سرور ابری دسترسی داشته باشید.

توجه داشته باشید که در صورتی که مانند روش قبل گزینه‌ی IAM SSH را فعال نکرده باشید می‌توانید از طریق VNC آن را در سرور ابری خود قرار دهید.

نحوه‌ی کپی کردن کلید SSH

اکنون باید public key را به سرور ابری که می‌خواهید به آن ssh بزنید کپی کنید. با این دستور:

ssh-copy-id username@ip

توجه: در صورتی که هنگام SSH کردن خطای Permission denied می‌گیرید، لازم است که از workspace-master سرویس خود بخواهید تا دسترسی شما را در سیستم احراز هویت بررسی کند تا اطمینان حاصل کنید که اکانت کاربری شما دارای roleهای کافی برای دسترسی به ماشین‌ مجازی هست.

در صورتی که هنگام SSH زدن Connection شما برقرار نمی‌شود، احتمالا دلیل این مشکل تغییر در firewall و یا routeهای ماشین‌مجازی شما است. برای حل این مشکل می‌توانید از آدرس زیر:

https://ocean.cafebazaar.cloud/compute/instances

روی ماشین مجازی خود کلیک کنید. سپس از بخش console با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد ماشین‌ مجازی شده و تنظیمات ماشین‌ مجازی خود را بررسی کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید