مروری بر DNS

Domain Name System یک دفترچه تلفن برای اینترنت است. کاربران با استفاده از نام‌های دامنه (مانند cafebazaar.ir یا divar.ir) به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند. مرورگرهای وب از طریق آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) با یکدیگر تعامل دارند. DNS نام دامنه‌ها را به آدرس‌های IP مرتبط می‌کند و بدین ترتیب مرورگرها می‌توانند به منابع موجود در اینترنت دسترسی داشته باشند.

هر دستگاه متصل به اینترنت یک آدرس IP منحصر به‌ فرد دارد که دیگر ماشین‌ها از آن برای پیدا کردن دستگاه استفاده می‌کنند. سرورهای DNS نیاز کاربران به حفظ کردن آدرس‌های IP مانند 192.168.1.1 یا آدرس‌های پیچیده‌تر جدید مانند 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 را حذف می‌کنند.

فرآیند تجزیه‌ی DNS شامل تبدیل یک نام دامنه به یک آدرس IP مانند 192.168.1.1 است. به هر دستگاه روی اینترنت یک آدرس IP داده می‌شود و آن آدرس برای پیدا کردن دستگاه ضروری‌ است. زمانی که یک کاربر یک صفحه‌ی وب را بارگذاری می‌کند، یک ترجمه بین نام دامنه‌ای که کاربر در مرورگر تایپ می‌کند (example.com) و آدرس مناسب آن کامپیوتر انجام ‌می‌شود، که این فرآیند برای یافتن صفحه‌ی مورد نظر ضروری‌ است.

رکوردهای DNS دستورالعمل‌هایی هستند که در سرورهای معتبر DNS قرار دارند و اطلاعاتی را در مورد یک دامنه، شامل اینکه چه آدرس IPی با آن دامنه مرتبط است و همینطور اطلاعات چگونگی رسیدگی به درخواست‌های مرتبط با آن دامنه را فراهم می‌کند. این رکوردها شامل تعدادی فایل متنی‌ است که به روشی با نام DNS Syntax نوشته شده‌اند. DNS Syntax فقط یک رشته از کاراکترها است که به‌عنوان دستور استفاده می‌شوند. این دستورات به سرور DNS می‌گویند که چه کاری را باید انجام دهد. همه‌ی رکوردهای DNS یک «TTL» دارند که مخفف «Time To Live» است و نشان می‌دهد که سرور DNS چند بار آن رکورد را به‌روزرسانی می‌کند.

رکورد A: رکوردی که آدرس IP یک دامنه را نگه می‌دارد. اطلاعات بیشتر

رکورد AAAA: یک نام دامنه را به آدرس IP (ورژن 6) نگاشت می‌کند.

رکورد CNAME: یک دامنه یا زیردامنه را به دامنه‌ی دیگر منتقل می‌کند. (آدرس IPی فراهم نمی‌کند.) اطلاعات بیشتر

رکورد MX (mail exchange): ایمیل را به سمت سرور ایمیل هدایت می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد TXT: به ادمین این امکان را می‌دهد تا یادداشت‌هایی را در رکورد ذخیره کند. اطلاعات بیشتر

رکورد NS: نام سرور را برای یک ورودی DNS ذخیره می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد SOA: اطلاعات ادمین در مورد یک دامنه را ذخیره می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد SRV: یک پورت را برای سرویس‌های خاص، مشخص می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد PTR: یک نام دامنه را در reverse-lookupها فراهم می‌کند. اطلاعات بیشتر

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان