library_books مروری بر DNS

Domain name System (DNS) یک دفترچه تلفن برای اینترنت است. کاربران با استفاده از نام‌های دامنه (مانند cafebazaar.ir یا divar.ir) به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند و مرورگرهای وب از طریق آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) با یکدیگر تعامل می‌کنند. DNS نام دامنه‌ها را به آدرس‌های IP مرتبط می‌کند و بدین ترتیب مرورگرها می‌توانند به منابع موجود در اینترنت دسترسی داشته باشند.

هر دستگاه متصل به اینترنت یک آدرس IP منحصربه‌فرد دارد که دیگر ماشین‌ها از آن برای پیدا کردن دستگاه استفاده می‌کنند. سرورهای DNS نیاز کاربران به حفظ کردن آدرس‌های IP مانند 192.168.1.1 یا آدرس‌های پیچیده‌تر جدید مانند 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 را حذف می‌کنند.

فرآیند تجزیه‌ی DNS شامل تبدیل یک نام دامنه به یک آدرس IP مانند 192.168.1.1 است. به هر دستگاه بر روی اینترنت یک آدرس IP داده می‌شود و آن آدرس برای پیدا کردن آن دستگاه ضروری‌ست. زمانی که یک کاربر یک صفحه‌ی وب را بارگذاری می‌کند، یک ترجمه بین نام دامنه‌ای که کاربر در مرورگر تایپ می‌کند (example.com) و آدرس مناسب آن کامپیوتر انجام ‌می‌شود، که این فرآیند برای یافتن صفحه‌ی مورد نظر ضروری‌ست.

رکوردهای DNS دستورالعمل‌هایی هستند که در سرورهای معتبر DNS قرار دارند و اطلاعاتی را در مورد یک دامنه، شامل اینکه چه آدرس IPی با آن دامنه مرتبط است و همینطور اطلاعات چگونگی رسیدگی به درخواست‌های مرتبط با آن دامنه را فراهم می‌کند. این رکوردها شامل تعدادی فایل متنی‌ست که به روشی که به آن DNS Syntax می‌گویند، نوشته شده‌اند. DNS Syntax فقط یک رشته از کاراکترهاست که به‌عنوان دستور استفاده می‌شوند. این دستورات به سرور DNS می‌گویند که چه کاری باید انجام دهد. همه‌ی رکوردهای DNS یک «TTL» دارند که مخفف «time to live» است و نشان می‌دهد که چند بار سرور DNS آن رکورد را رفرش می‌کند.

رکورد A: رکوردی که آدرس IP یک دامنه را نگه می‌دارد. اطلاعات بیشتر

رکورد AAAA: یک نام دامنه را به آدرس IP (ورژن 6) نگاشت می‌کند.

رکورد CNAME: یک دامنه یا زیردامنه را به دامنه‌ی دیگر منتقل می‌کند. (آدرس IPی فراهم نمی‌کند.) اطلاعات بیشتر

رکورد MX (mail exchange): ایمیل را به سمت سرور ایمیل هدایت می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد TXT: به آدمین این امکان را می‌دهد تا یادداشت‌هایی را در رکورد ذخیره کند. اطلاعات بیشتر

رکورد NS: نام سرور را برای یک ورودی DNS ذخیره می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد SOA: اطلاعات آدمین در مورد یک دامنه را ذخیره می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد SRV: یک پورت را برای سرویس‌های خاص، مشخص می‌کند. اطلاعات بیشتر

رکورد PTR: یک نام دامنه را در reverse-lookupها فراهم می‌کند. اطلاعات بیشتر