تنظیمات کلی هر رکورد

یکی از راه‌های اضافه کردن رکورد، اضافه کردن دستی آن در پنل ستون است. در این روش به راحتی با استفاده از پنل می‌توانید رکوردهای مورد نظر خود را اضافه کرده و براساس نیاز خود پیکربندی کنید.

برای اضافه کردن هر رکورد فیلدهای مختلفی را باید پر کنید که در ادامه به توضیح هر یک از فیلدها خواهیم پرداخت.

در این قسمت نام زیردامنه‌ی مربوط به رکورد مورد نظر قرار می‌گیرد. این نام و در ادامه‌ی آن نام دامنه‌ی مبدا، کل آدرس دامنه را تشکیل می‌دهند. برای مثال اگر دامنه‌ی مبدا را example.com فرض کنیم، رکورد با نام test در نهایت به آدرس test.example.com اشاره می‌کند.

این قسمت علاوه بر مقادیر رشته‌ای برای زیردامنه،‌ مقادیر خاص زیر را نیز قبول می‌کند:

  • مقدار «@»: برای ارجاع دادن رکورد به خود آدرس دقیق نام مبدا. در مثال زیر برای آدرس example.com پاسخ 1.1.1.1 ارسال خواهد شد.
record1.png

مقدار «*»: به عنوان فرانویسه (Wildcard) می‌توان از این علامت استفاده کرد تا تمام زیردامنه‌های دلخواه را به آدرس مورد نظر ارجاع داد.

record2.png

این قسمت بسته به نوع رکورد متفاوت است و در توضیحات مربوط به هر کدام از انواع رکورد، می‌توانید مقادیر مناسب را ببینید.

این قسمت که مخفف شده‌‌ی Time-To-Live است نرخ به‌روزرسانی رکورد مورد نظر را مشخص می‌کند. برای مثال اگر این مقدار برابر ۳۰۰ باشد، سرور کش‌کننده‌ی دامنه‌ها بعد از ۳۰۰ ثانیه رکورد را دوباره از سرور مرجع (Authoritative) درخواست می‌کند.

برخی از انواع رکورد‌ها از جمله نوع A و AAAA، قابلیت تعریف چند رکورد با نام یکسان و مقادیر مختلف را دارند. در این حالت با تعیین وزن برای این رکورد‌ها می‌توان نرخ پاسخ هر رکورد توسط سرور مرجع را کنترل کرد. در این مثال در صورت درخواست رکورد A برای زیردامنه weight.example.com، مقدار 1.1.1.1 و مقدار 4.4.4.4 به نسبت ۱ به ۴ برگردانده می‌شوند. به عبارت دیگر ۸۰ درصد اوقات جواب 4.4.4.4 برگردانده می‌شود و در بقیه‌ی مواقع مقدار 1.1.1.1 برمی‌گردد.

weight.png

در این قسمت می‌توان رکورد مورد نظر را برای قاره‌ها یا کشور‌های خاصی محدود کرد به طوری که این رکورد فقط از مناطق مشخص‌شده قابل مشاهده باشد. این قابلیت نيازمند وجود اطلاعات مکانی در قسمت EDNS درخواست است.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان