مروری بر سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون

مجموعه‌ای از داده‌ها که روی یک سیستم کامپیوتری ذخیره می‌شوند، پایگاه‌داده نام دارند. ذخیره‌ی داده‌ها به صورت ساختاریافته باعث دسترسی آسان و مدیریت بهتر داده‌ها می‌شود.

پایگاه‌داده‌ها براساس نوع دسترسی و تعریف داده‌ها، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از انواع پایگاه‌داده‌های مورد استفاده، پایگاه‌داده‌ی رابطه‌ای است. مجموعه‌ای از داده‌ها که دارای ارتباطی از پیش تعریف شده با هم هستند، یک پایگاه‌داده‌ی رابطه‌ای را تشکیل می‌دهند. این نوع از پایگاه‌داده به شما این امکان را می‌دهد که ارتباط موجود بین داده‌ها را بهتر درک کنید. زمانی که اطلاعات کاملی از انواع داده و ارتباط بین آن‌ها داشته باشید، می‌توانید تصمیم‌های بهتری برای کسب‌وکار خود بگیرید و فرصت‌های جدیدی را تعریف کنید.

پایگاه‌داده‌ی رابطه‌ای به دلیل داشتن خاصیت انعطاف‌پذیری امکان ایجاد تغییر یا توسعه‌ی پایگاه‌داده را حتی پس از ایجاد آن برای شما فراهم می‌کند. در این نوع از پایگاه‌داده افزونگی داده وجود ندارد. پس دیگر نیازی به صرف زمان برای مدیریت داده‌ها و حذف افزونگی‌ احتمالی نخواهید داشت. پایگاه‌داده‌ی رابطه‌ای مبتنی بر تراکنش است. شما می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که سیستم در هر لحظه پیوستگی خود را حفظ می‌کند. همیشه به سادگی می‌توانید از داده‌‌های خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده و نگران از دست رفتن داده‌های خود نباشید.

پایگاه‌داده‌ی postgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه‌داده است. این سیستم به صورت متن‌باز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این پایگاه‌داده می‌تواند از انواع پیچیده‌ی داده پشتیبانی کند. پایگاه‌داده‌های پیشرفته‌ای مثل SQL server و Oracle ویژگی‌هایی دارند که به بهبود کارایی سیستم کمک می‌کنند. این ویژگی‌ها در پایگاه‌داده‌ی postgreSQL هم وجود دارند. postgreSQL می‌تواند از حجم کاری کم مثل داده‌های یک برنامه‌ی کاربردی ساده تا حجم بسیار زیاد مثل برنامه‌های کاربردی اینترنتی و با تعداد بسیاری کاربر پشتیبانی کند. این پایگاه‌داده روی همه‌ی سیستم‌عامل‌های موجود اجرا می‌شود. این پایگاه‌داده به دلیل معماری، قابلیت اطمینان، توسعه‌پذیری، امنیت بالا و یکپارچگی داده توانسته جایگاه خوبی در بین کاربران پیدا کرده و به گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در کسب‌وکارها تبدیل شود.

سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون امکان ایجاد، توسعه و نگهداری یک پایگاه‌داده‌ی رابطه‌ای روی فضای ابری را فراهم کرده است. در پایگاه‌داده‌ی ستون عملیات ذخیره، مدیریت و بازیابی داده برای کاربران، برنامه‌های کاربردی و کسب‌وکارها از روی فضای ابری انجام می‌شود. استفاده از فضای ابری، توسعه و گسترش پایگاه‌داده را آسان می‌کند. پایگاه‌داده‌ی ابری می‌تواند هم‌گام با برنامه‌ی کاربردی یا کسب‌وکار شما توسعه یابد. یعنی هرچه اندازه یا پیچیدگی داده‌های برنامه‌ی کاربردی یا کسب‌وکار شما بیشتر شود، پایگاه‌داده هم قابلیت مقیاس‌پذیری به همان نسبت را دارد. با استفاده از این پایگاه‌داده دیگر نیازی به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت برای نگهداری داده‌های پیچیده ندارید. هم‌چنین می‌توانید مدیریت داده‌ها، ذخیره‌سازی، سطح دسترسی و پشتیبان‌گیری را به سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون سپرده و زمان کمتری را صرف مدیریت داده‌های مرتبط با کسب‌وکار خود کنید.

استفاده از سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است:

  • دسترسی و استفاده‌ی آسان

شما می‌توانید در زمان بسیار کوتاه و به راحتی پایگاه‌داده‌ی مورد نیاز خود را تنظیم و راه‌اندازی کنید. پنل رایانش ابری ستون به گونه‌ای طراحی شده که کاربران تنها با چند کلیک در فضایی با طراحی کاربرپسند به پایگاه‌داده‌ی مورد نظر خود دست پیدا کنند. دسترسی به این سرویس از هر جایی که هستید تنها با اتصال به اینترنت و سپس پنل رایانش ابری ستون امکان‌پذیر است.

  • هزینه‌ی کمتر

ذخیره و نگهداری اطلاعات به وقت و هزینه‌ی زیادی احتیاج دارد. سخت‌افزارها یا سرورهای مورد استفاده در ذخیره‌سازی اطلاعات بسیار گران‌قیمت هستند. خریداری آن‌ها برای کسب‌وکارها به صرفه نیست. از طرفی ممکن است همه‌ی ظرفیت موجود در سخت‌افزار یا سرور در همه‌ی زمان‌ها مورد استفاده نباشد. هم‌چنین نگهداری و پشتیبانی از اطلاعات نیازمند نیروی انسانی است و زمان زیادی را می‌طلبد. استفاده از سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون همه‌ی این هزینه‌ها را حذف می‌کند. هزینه‌ی سرویس تنها به میزان استفاده‌ از آن بستگی دارد. هم‌چنین مدیریت پایگاه‌داده و پشتیبانی از آن به عهده‌ی سرویس‌دهنده خواهد بود و دیگر نیازی به نیروی انسانی و صرف زمان برای این کار وجود ندارد.

  • امنیت بالا

اگر شما پایگاه‌داده و اطلاعات خود را روی سرورها یا سخت‌افزارهای خصوصی خود ذخیره کنید، تامین امنیت اطلاعات هم بر عهده‌ی خود شما است. در این صورت همواره باید از تهدیدهای احتمالی آگاه بوده و پایگاه‌داده‌ی خود را کاملا به‌روز نگه دارید. هرچند انجام این کار توسط اشخاص یا کسب‌وکارها غیرممکن نیست، اما معمولا با مشکلاتی همراه خواهد بود. با ذخیره‌ی اطلاعات خود در پایگاه‌داده‌ی ابری ستون، دیگر نگران امنیت اطلاعات خود نخواهید بود. سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون سطح بالایی از امنیت را برای اطلاعات ذخیره شده فراهم کرده است و همواره از اطلاعات شما در برابر تهدیدهای احتمالی محافظت خواهد کرد.

  • قابلیت مقیاس‌پذیری

یکی از ویژگی‌های مهم و کاربردی سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون، قابلیت مقیاس پذیری آن است. این ویژگی باعث می‌شود که بتوانید عملیات مربوط به داده‌های کسب‌وکار خود را افزایش یا کاهش دهید. شما به راحتی می‌توانید حجم داده‌ها و منابع تخصیص یافته به آن‌ها را تغییر دهید، بدون اینکه نگران از دسترس خارج شدن پایگاه‌داده‌ی خود باشید. این ویژگی باعث شده که پایگاه‌داده‌ی ابری ستون برای هر کسب‌وکار در هر اندازه و مقیاسی مناسب و کاربردی باشد.

  • تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان

سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون در فاصله‌ی زمانی هر ۱۲ ساعت یک‌بار به صورت خودکار از داده‌های ذخیره‌شده نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کند. نسخه‌های پشتیبان در فضاهای ذخیره‌سازی قرار گرفته و تا زمانی که شما برای حذف آن‌ها اقدام نکنید، این نسخه‌ها روی فضاهای ذخیره‌سازی ستون باقی خواهند ماند. شما می‌توانید در هر زمان که بخواهید از داده‌های خود پشتیبان‌گیری کرده و نگران از بین رفتن داده‌های خود نباشید.

استفاده از سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون مزایای بسیار زیادی را برای کاربران خود به همراه دارد. شما می‌توانید با هزینه‌ای مقرون به صرفه، داده‌های خود را در محیطی امن و قابل اطمینان ذخیره کنید. استفاده از این سرویس نیاز به صرف زمان، هزینه و نیروهای انسانی برای مدیریت اطلاعات و پایگاه‌داده را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهد.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید