معرفی سرویس پایگاه‌داده‌ (DbaaS)

در هر مدل از کسب‌وکار یا سرویس دیجیتال اعم از توسعه‌ی اپلیکیشن موبایل، نرم‌افزار مدیریت تسک یا پیام‌رسان و … اطلاعات و داده‌های زیادی وجود دارد. لازم است که این اطلاعات حائز اهمیت در جایی ذخیره شوند چون ممکن است در آینده به این داده‌ها نیاز پیدا کنید. پس لازم است بتوانید به سرعت و در کمترین زمان به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اولین و بهترین راه رفع این نیاز، استفاده از پایگاه‌داده‌ی مناسب است.

با رشد و گسترش محصول و هم‌چنین اضافه شدن ویژگی‌ها یا سرویس‌های جدید به آن، لازم است از پایگاه‌داده‌های بیشتری استفاده شود. در نتیجه زمان بیشتری هم صرف نگه‌داری و یا رفع مشکلات پایگاه‌داده خواهد شد. پس از گذشت مدت زمانی خواهید دید که تعدادی از نیروها زمان قابل توجهی را به امور مربوط به پایگاه‌داده اختصاص می‌دهند. این مشکل برای همه‌ی کسب و کار‌های حوزه دیجیتال در هر ابعادی وجود دارد.

شرکت‌های ارا‌ئه‌دهنده‌ی زیرساخت به خصوص Cloud providerها در صدد رفع این مشکل برآمدند. هدف این شرکت‌ها این است که بار فرایند‌های با قابلیت خودکارسازی (automate) را از دوش توسعه‌دهندگان محصولات دیجیتال بردارند. این شرکت‌ها بر اساس مدل (SaaS (Software as a Service دسته‌ی جدیدی از محصولات را با عنوان Database as a Service معرفی کردند. این محصولات فرایندهای وقت‌گیر و پرهزینه‌ی آماده‌سازی و مدیریت پایگاه‌داده‌ها را به شکل خودکار انجام می‌دهند. شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی محصولات با استفاده از این سرویس‌ها نیازی به صرف هزینه و زمان برای آماده‌سازی، نگه‌داری، به روز رسانی پایگاه‌داده‌های خود ندارند و می‌توانند تمرکز اصلی خود را روی توسعه‌ی ویژگی‌های جدید برای محصول خود بگذارند.

شرکت ستون سرویس‌هایی را به شرکت‌های بزرگی در ایران ارائه می‌دهد. با استفاده از تجربه‌ی این مشتریان و بررسی نیازها و مشکلات آن‌ها متوجه وجود مشکل در راه‌اندازی و مدیریت پایگاه‌داده‌های بزرگ شد. به همین دلیل سرویس پایگاه‌داده‌ی مدیریت‌شده‌ای را توسعه می‌دهد. این سرویس در لحظه دو تکنولوژی PostgreSQL و Redis را پوشش می‌دهد. استفاده‌کنندگان از این محصول می‌توانند هر دو پایگاه‌داده را ایجاد و مدیریت کنند. در توسعه‌ی این محصول سعی بر این بوده که تا جای ممکن فرایند‌های ذخیره‌سازی، پشتیبان‌گیری و بازیابی داده‌ها به صورت خودکار انجام شود. در این صورت مشتریان کمترین هزینه و زمان را برای انجام این امور صرف خواهند کرد.

سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون به طور کامل روی بستر ابری ستون توسعه داده شده است. استفاده از زیرساخت ابری موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ شده و به انجام عملیات ساخت، حذف یا توسعه‌ی پایگاه‌داده سرعت می‌بخشد. برای استفاده از این سرویس‌ها لازم است در ابتدا زیرساخت Backend سرویس‌های مشتریان هم روی بستر ابری ستون قرار بگیرد. در این صورت اتصال به DbaaS ستون با کمترین تاخیر و بیشترین سرعت انجام خواهد شد.

استفاده از این سرویس به راحتی و از طریق پنل رایانش ابری ستون ممکن است.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان