عملیات dump , import

یک dump فایلی شامل ساختار پایگاه‌داده و محتوای آن است. فایل dump یک خروجی از داده است که برای تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات و یا تکثیر پایگاه‌داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. فایل dump معمولا به شکل مجموعه‌ای از دستورات SQL ایجاد می‌شود.

برای تهیه‌ی نسخه‌ی dump، ابتدا باید در پنل رایانش ابری ستون به سربرگ dump بروید. با کلیک روی دکمه‌ی ساخت dump، پنجره‌ای باز می‌شود. در ابتدا باید نام پایگاه‌داده‌ي مورد نظر خود را در قسمت databases وارد کنید.

نکته: در این قسمت می‌توانید هر تعدادی از پایگاه‌داده‌های یک cluster را برای گرفتن dump وارد کنید.

قسمت بعدی برای وارد کردن نام کاربری و رمز عبور مربوط به پایگاه‌داده‌ی مورد نظر ایجاد شده است.

نکته: در صورتی که نام کاربری وارد شده به پایگاه‌داده دسترسی نداشته باشد، عملیات dump انجام نخواهد شد.

فضای مقصد برای ذخیره‌ی نسخه‌ی dump هم باید در این قسمت مشخص شود. می‌توانید یکی از باکت‌هایی که قبلا در سرویس ذخیره‌سازی ستون ایجاد کرده‌ را در این قسمت وارد کنید. هم‌چنین امکان ایجاد باکت به صورت مستقیم هم وجود دارد.

نکته: در انتخاب باکت به این نکته توجه داشته باشید که فضای ذخیره‌سازی کافی در باکت وجود داشته باشد. در صورت کم بودن فضای ذخیره‌سازی، عملیات به صورت کامل انجام نخواهد شد و نسخه‌ی dump را از دست خواهید داد.

اگر برنامه‌ی زمانی Crontab را فعال کنید، به صورت خودکار در فواصل زمانی که مشخص کرده‌اید dump گرفته می‌شود. اما در صورتی که این گزینه را فعال نکنید، فقط یک بار از پایگاه‌داده‌ی مورد نظر dump گرفته شده و در فضای مقصد ذخیره می‌شود.

پس از گرفتن dump از پایگاه‌داده امکان import کردن آن وجود دارد. Importکردن به معنی بازیابی داده از فایل dump و ذخیره‌ی آن در پایگاه‌داده‌ی مقصد است.

اگر از قبل یک فایل dump در فضای ذخیره‌سازی ستون داشته باشید، می‌توانید با عملیات import، آن را به یک پایگاه‌داده اضافه کنید. برای این کار باید نام، باکت مبدأ، نام فایل موجود در باکت و پایگاه‌داده‌ی مقصد را وارد کنید.

نکته: بهتر است پایگاه‌داده‌ی مقصد، خالی باشد.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان