پیکربندی Instance

Instance پایگاه‌داده یک محیط پایگاه‌داده‌ای مستقل است که روی فضای ابری اجرا می‌شود. Instance بخش سازنده و اصلی پایگاه‌داده‌ی ستون است. ایجاد instanceهای پایگاه‌داده از طریق پنل رایانش ابری ستون انجام شده و بسیار ساده است. دسترسی به instanceها و یا ایجاد تغییرات در آن‌ها هم از طریق پنل رایانش ابری ستون قابل انجام است.

مهم‌ترین مرحله پس از ایجاد cluster، ایجاد instance است. برای این کار در پنل cluster موردنظر به سربرگ instances بروید.در این سربرگ روی دکمه‌ی ساخت Postgres instance کلیک کنید.

برای ایجاد instance ابتدا باید یک نام برای آن انتخاب کنید.

نکته: نام instance پس از تایید و ایجاد آن، قابل تغییر و ویرایش نخواهد بود.

در هنگام ایجاد instance جدید با گزینه‌ی sync روبرو می‌شوید. PostgreSQL از instanceهای sync , async پشتیبانی می‌کند. Master instance تغییرات خود را با instanceهای sync هماهنگ کرده و همه‌ی تغییرات به صورت هم‌زمان روی آن‌ها اعمال می‌شود. پس در صورت ایجاد مشکل در master instance، بهترین گزینه‌ی جایگزین برای آن، Instanceهای sync هستند.

Instanceهای async ممکن است در اعمال تغییرات از master عقب‌تر باشند. پس ممکن است پاسخی که به درخواست‌ها می‌دهند پاسخ به‌روز و درستی نباشد.

نکته: در صورتی که می‌خواهید پایگاه‌داده‌ی شما قابلیت دسترسی بالایی داشته باشد، لازم است دو instance به صورت sync داشته باشید که یکی از آن‌ها master و دیگری standby باشد.

نکته: اگر تعداد instanceهای sync زیاد باشد، میزان کارایی نوشتن روی پایگاه‌داده کاهش می‌یاید. چون تعداد زیادی instance وجود دارد که باید با هم هماهنگ شوند.

نکته: اگر نیازی به پاسخ‌های بسیار به‌روز به درخواست‌های ارسالی وجود ندارد، بهتر است تعداد instanceهای sync کمتری داشته باشید و instanceهای async بیشتری بسازید. مدیریت Instanceهای async راحت‌تر است و بار و هزینه‌ی زیادی را برای پایگاه‌داده ایجاد نمی‌کنند.

مورد دیگری که باید در ایجاد instance تنظیم شود، منابع requests است. در این قسمت باید مشخص کنید که پایگاه‌داده‌ی شما حداقل به چه میزان از منابع احتیاج دارد تا بتواند به درستی کار کند.

برای ایجاد instance با مفهوم منابع limits برخورد می‌کنید. در این قسمت باید حداکثر میزان منابع مورد نیاز پایگاه‌داده‌ی خود را مشخص کنید. هزینه‌ی استفاده از منابع بر اساس این مقادیر محاسبه می‌شود.

در قسمت affinity باید یک وزن برای instance مشخص شود. این ویژگی برای زمانی مناسب است که در صورت تخصیص منابع بیشتر به یک instance خاص، بتوانیم آن را به عنوان master در نظر بگیریم. در واقع Instance با بیشترین وزن به عنوان master در نظر گرفته می‌شود.

پس از تایید تنظیمات، می‌توانید نام instance ساخته شده را در لیست instanceها مشاهده کنید.

database.PNG

شما این امکان را دارید که پس از ایجاد instance هم تنظیمات اعمال شده برای آن را ویرایش کنید. برای این کار باید روی نام instance کلیک کنید. در پنل instance مورد نظر خود با کلیک روی دکمه‌ی ویرایش، پنجره‌ی تنظیمات instance را می‌بینید. این پنجره همان پنجره‌ای است که در هنگام ایجاد instance تنظیمات مورد نظر خود را در آن وارد کرده‌اید. تنظیمات قبلی نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید تغییرات لازم را اعمال کنید. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که امکان ویرایش نام instance وجود ندارد.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان