ساخت و پیکربندی یک کلاستر PostgreSQL

اگر می‌خواهید که بیشتر وقتتان را صرف بهبود اپلیکیشن خود و نه مدیریت تسک‌های دیتابیستان کنید، بهتر است که از یک سرویس ابری پایگاه‌داده استفاده کنید. سرویس PostreSQL ستون یک سرویس دیتابیس است که امکان راه‌اندازی و اجرای PostgreSQL را برای شما آسان می‌کند. شروع استفاده از این سرویس بسیار آسان است. در این مستند، شما خواهید آموخت که چگونه محیطی برای اجرای پایگاه‌داده‌ی PostgreSQL بسازید (ما این محیط را instance می‌نامیم.) و آن را به پایگاه‌داده متصل کنید. همه‌ی این کارها را می‌توانید با استفاده از سرویس پایگاه‌داده‌ی ستون انجام دهید.

یک کلاستر Postgres، در واقع به یک گروه حاوی تعدادی پایگاه‌داده‌ی رابطه‌ای PostgreSQL است. وظیفه‌ی اصلی Postgres cluster در سرویس دیتابیس ستون، ایجاد یک نقشه از کلاستر، مدیریت تکثیر (replication) و نمایش تغییرات آن است تا به راحتی بتوانید از سلامت و دسترسی‌پذیری بهتر داده‌ها اطمینان حاصل کنید.

وقتی که در پنل ستون وارد قسمت مربوط به سرویس دیتابیس می‌شوید، لیستی از کلاسترها را مشاهده می‌کنید که هریک از این کلاسترها می‌توانند در یک وضعیت خاص باشند. به‌طور کلی وضعیت هر کلاستر می‌تواند یکی از سه مورد زیر باشد.

  • Fully Available
  • Unavailable
  • Semi Available/ Read Available

در این قسمت شما می‌توایند با استفاده از دکمه «ساخت کلاستر جدید» یک کلاستر بسازید. در صفحه‌ی باز شده لازم است که اطلاعات اولیه و مهم مربوط به ساخت یک کلاستر را وارد کنید.

نام: ابتدا برای کلاستری که می‌خواهید بسازید یک نام انتخاب کنید. توجه داشته باشید که نامی که وارد می‌کنید قابل ویرایش نیست پس در انتخاب نام دقت کنید.

نسخه دیتابیس: سرویس دیتابیس ستون تا نسخه ۱۲ PostgreSQL را پشتیبانی می‌کند. در این قسمت براساس اینکه می‌خواهید از چه ویژگی‌هایی از دیتابیس استفاده کنید یک نسخه را انتخاب کنید. نسخه‌ای که برای دیتابیس انتخاب می‌کنید قابل ویرایش نیست بنابراین در انتخاب نسخه‌ی دیتابیس دقت کنید.

نکته: اگر می‌خواهید عملیات Migrate را انجام دهید باید نسخه‌ی دیتابیس خود را انتخاب کنید.

نام کاربری: در این قسمت باید یک نام کاربری برای استفاده از کلاستر انتخاب کنید.

رمز عبور: در این قسمت می‌توانید خودتان یک رمز عبور وارد کنید و یا با استفاده از دکمه مقابل آن یک رمز عبور تولید کنید.

مراکز داده archive (به اصطلاح archive zone): سرویس دیتابیس ستون به‌صورت افزایشی حالت‌های مختلفی که تغییر می‌کند را در جایی به‌صورت log ذخیره می‌کند. در واقع در این فرآیند یک سری Writing log وجود دارد. شما باید در این قسمت مرکز داده‌ای که می‌خواهید این اطلاعات در آن آرشیو شود و همینطور Tier مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برای اینکه بهتر متوجه مزیت archive شوید: برای مثال در تکثیر (replication) اگر یک instance یا یک کلاستر از کلاستر دیگری عقب ماند و به هر دلیلی خواست به حالت مورد نظر برسد می‌تواند با استفاده از archive مراحلی که نیاز دارد را خوانده و جلو برود.

مراکز داده backup (به اصطلاح backup zone): سرویس دیتابیس ستون در فاصله‌های پیشفرض دوازده ساعته از کل دیتابیس backup می‌گیرد. در این قسمت مرکز داده‌ای که می‌خواهید این backupها بر روی آن قرار بگیرند و همینطور Tier مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید.

نکته: شما می‌توانید چند مرکز داده arcive یا مرکز داده backup بسازید. با این کار backupها در چند جای مختلف ذخیره‌سازی می‌شوند.

فضای ذخیره‌سازی (Storage): بسته به اینکه می‌خواهید چه مقدار داده بر روی کلاستر خود ذخیره کنید، سایز فضای ذخیره‌سازی را انتخاب کنید.

پس از وارد کردن همه‌ی اطلاعات، و با کلیک بر روی دکمه تایید، یک کلاستر با نامی که وارد کرده‌اید ساخته می‌شود.

PostgresCluster.png

هنگامی که کلاستر ساخته می‌شود ابتدا در وضعیت Unavailable قرار می‌گیرد، چرا که هیچ instanceی در آن قرار ندارد و برای کار کردن با آن باید Instance بسازید. قبل از اینکه به‌سراغ ساخت instance بروید بر روی کلاستری که ساختید کلیک کنید تا وارد صفحه‌ی مربوط به آن کلاستر شویم.

در این صفحه می‌توانید اطلاعات مربوط به این کلاستر شامل نام، نسخه دیتابیس، زمان ساخت، فضای ذخیره‌سازی اختصاص داده شده و همینطور تنظیمات backup را مشاهده کنید. همچنین امکان ویرایش تنظیمات کلاستر نیز در این قسمت وجود دارد. شما می‌توانید در قسمت دیتابیس و صفحه‌ی مرتبط با کلاستر مورد نظرتان، با انتخاب گزینه‌ی «ویرایش تنظیمات»، همه‌ی تنظیمات کلاستر به‌جز نام و نسخه دیتابیس را ویرایش کنید.

پس از ساخت کلاستر، برای اینکه بتوانید با آن کار کنید باید Instance بسازید. برای این کار به مستند مربط به ساخت Instance مراجعه کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید