معرفی نرم‌افزار Veeam

علاوه بر امکاناتی که سرویس استوریج ستون برای گرفتن نسخه‌ی پشتیبان از داده‌ها ایجاد کرده، نرم‌افزارها و روش‌های مورد قبول دیگری نیز وجود دارند. یکی از نرم‌افزارهایی که امروزه مورد استقبال کاربران زیادی قرار دارد نرم‌افزار Veeam است. در ادامه به معرفی این نرم‌افزار و ویژگی‌های کلیدی آن می‌پردازیم.

اگر شما به دنبال راه‌کارهایی برای حفاظت بیشتر از داده‌های خود هستید و یا به آشنایی بیشتر با نرم‌افزار Veeam علاقه دارید این مستند را مطالعه کنید.

Veeam یک نرم‌افزار پشتیبان‌گیری از داده است که به دلیل سادگی و قابلیت اطمینان بالا مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این نرم‌افزار یک روش جامع پشتیبان‌گیری و بازیابی فاجعه (Disaster Recovery) است که برای محافظت از داده‌های مهم طراحی شده است. استفاده از این روش و اطمینان از بازیابی داده‌ها موجب تداوم فعالیت کسب و کارها می‌شود.

  • نصب و پیکربندی آسان: رابط کاربری این نرم‌افزار به شکلی طراحی شده که فرایند نصب و راه‌اندازی را برای کاربران ساده کرده است. پس کاربران می‌توانند به راحتی عملیات پشتیبان‌گیری از داده‌های خود را شروع کنند.
  • بازیابی آسان داده‌ها: نرم‌افزار Veeam فرایند بازیابی داده‌ها را ساده می‌کند. کاربران می‌توانند به سرعت فایل‌ها و پوشه‌ها را به مکان اصلی یا جایگزین خود بازگردانند. زمان خرابی و کاهش بهره وری به حداقل خواهد رسید.
  • مقیاس پذیری و عمل نرم‌افزار Veeam به‌طور یکپارچه با خدمات ذخیره‌سازی ابری ادغام می‌شود و یک مقصد پشتیبان امن و مقیاس‌پذیر را ارائه می‌کند. این ادغام افزونگی داده‌ها و دسترسی آسان به پشتیبان‌گیری از هر مکانی را تضمین می‌کند.ضای ذخیره‌سازی را بهینه می‌کند و زمان پشتیبان‌گیری را کاهش می‌دهد..
  • زمان‌بندی خودکار: نرم‌افزار Veeam این امکان را به کاربران می‌دهد که بتوانند پشتیبان‌گیری‌های منظم را بر اساس فواصل زمانی خاص برنامه‌ریزی کنند. در این صورت می‌توان اطمینان داشت که به طور مداوم و بدون دخالت دستی از داده‌ها محافظت می‌شود.
  • انعطاف‌پذیری در پشتیبان‌گیری: نرم‌افزار Veeam طیف وسیعی از گزینه‌های پشتیبان‌گیری را به کاربران ارائه می‌کند. در این صورت کاربران می‌توانند بر اساس نیاز خود مناسب‌ترین استراتژی را انتخاب کنند. این انعطاف‌پذیری استفاده از فضای ذخیره‌سازی را بهینه می‌کند و زمان پشتیبان‌گیری را کاهش می‌دهد.
  • یکپارچه‌سازی ابری: نرم‌افزار Veeam به‌طور یکپارچه با خدمات ذخیره‌سازی ابری ادغام می‌شود و یک مقصد پشتیبان امن و مقیاس‌پذیر را ارائه می‌کند. این ادغام افزونگی داده‌ها و دسترسی آسان به پشتیبان‌گیری از هر مکانی را تضمین می‌کند.

تضمین امنیت داده‌ها: نرم‌افزار Veeam از الگوریتم‌های رمزگذاری قوی برای محافظت از داده‌ها در حین انتقال و ذخیره‌سازی استفاده می‌کند.

استفاده از نرم‌افزار Veeam، راه‌های مختلفی را برای ذخیره‌ی نسخه‌ی پشتیبان داده‌ها برای کاربران فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند براساس نیازهای خود بهترین روش را انتخاب کرده و از آن استفاده کنند. این روش‌ها تضمین می‌کنند که مشتریان می‌توانند بدون زحمت از داده‌های خود محافظت کنند و در صورت نیاز گزینه‌های متعددی برای بازیابی کارآمد داده‌ها داشته باشند.

۱- پشتیبان‌گیری مستقیم در فضای ابری

این نرم‌افزار دستورالعمل‌هایی دارد که نسخه‌ی پشتیبان داده را به صورت مستقیم در سرویس ذخیره‌سازی ابری قرار می‌دهد. در این صورت نیاز به سخت‌افزار ذخیره‌سازی داخلی از بین می‌رود. در این روش باید نرم‌افزار Veeam از طریق یک اتصال امن به سرویس ذخیره‌سازی ابری متصل شود. سپس کافی است که مقصد نسخه‌ی پشتیبان در فضای ابری را مشخص کنید.

این روش از زیرساخت‌های ساده‌ و در عین حال مقیاس‌پذیر استفاده می‌کند. هم‌چنین کاربران نیازی به مدیریت زیرساخت‌های ذخیره‌سازی ندارند. در نتیجه استفاده از این نرم‌افزار و این روش پشتیبان‌گیری موجب کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

۲- پشتیبان‌گیری ترکیبی (در محل + ابر)

در این روش نسخه‌ی پشتیبان به صورت محلی تهیه می‌شود اما این امکان هم وجود دارد که یک یا چند کپی از نسخه‌ی پشتیبان در فضای ذخیره‌ی ابری قرار بگیرد. در این روش نرم‌افزار Veeam روی سرورها یا سیستم‌های مشتری نصب شده و مقصد نسخه‌های پشتیبان هم در فضای ابری و هم به صورت محلی تعیین می‌شود.رار این نسخه‌های پشتیبان در سرویس ذخیره‌سازی ابری نیز پیکربندی می‌شود.

استفاده از این روش موجب افزایش سرعت بازیابی داده، دسترسی‌پذیری بهتر داده‌ها و هم‌چنین انعطاف‌پذیری در انتخاب محل ذخیره‌ی نسخه‌های مختلف داده می‌شود. ذخیره‌ی نسخه‌های پشتیبان به صورت محلی موجل افزایش سرعت بازیابی داده‌ها می‌شود، اما استفاده از فضای ذخیره‌ی ابری هم از داده‌ها در مقابل خطرات محلی محافظت بیشتری خواهد کرد.

۳- پشتیبان گیری محلی با تکرار ابری

در این روش نسخه‌ی پشتیبان به صورت محلی تهیه می‌شود اما این امکان هم وجود دارد که یک یا چند کپی از نسخه‌ی پشتیبان در فضای ذخیره‌ی ابری قرار بگیرد. در این روش نرم‌افزار Veeam روی سرورها یا سیستم‌های مشتری نصب شده و مقصد نسخه‌های پشتیبان هم در فضای ابری و هم به صورت محلی تعیین می‌شود.

استفاده از این روش می‌تواند حفاظت از داده‌ها را تا حد زیادی بالا ببرد.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید