Anycast چیست؟

Anycast یک روش مسیریابی و آدرس‌دهی شبکه است که در آن درخواست‌های ورودی می‌توانند به موقعیت‌ها یا نودهای مختلف مسیردهی شوند. در شبکه‌های توزیع محتوا، Anycast ترافیک ورودی را به نزدیک‌ترین مرکزداده (دیتاسنتر) با ظرفیت مناسب برای پردازش درخواست، هدایت می‌کند. این نوع مسیریابی انتخابی به یک شبکه‌ی Anycast این امکان را می‌دهد تا در مواجهه با حجم بالای ترافیک، تراکم شبکه (network congestion) و حملات DDoS، انعطاف‌پذیر و مقاوم باشد.

اگر درخواست‌های زیادی به‌طور همزمان به یک سرور مبدا ارسال شوند، ممکن است سرور در این ترافیک غرق شده و قادر به پاسخگویی مناسب به درخواست‌های ورودی نباشد. با استفاده از یک شبکه‌ی Anycast، بار می‌تواند در سایر مراکز داده که توانایی و ظرفیت پاسخگویی به درخواست‌های ورودی را دارد، پخش شود. این روش مسیریابی مانع از اشغال بیش از حد ظرفیت سرور مبدا شده و از قطع سرویس برای مشتریان جلوگیری می‌کند.

در مسیریابی شبکه به‌صورت Anycast این امکان فراهم است که درخواست‌های ورودی به سمت مراکز داده‌ی مختلف هدایت شوند. وقتی درخواستی به سمت یک آدرس IP که با یک شبکه‌ی Anycast مرتبط است ارسال می‌شود، شبکه، درخواست را براساس اولویت‌بندی خاصی، توزیع می‌کند. فرآیند انتخاب در این روش به‌گونه‌ای است که مرکزداده‌ای انتخاب شود که در نزدیک‌ترین فاصله به کاربر باشد، تا تاخیر ناشی از فاصله، کاهش یابد.

علاوه بر کاهش تاخیر، یک شبکه توزیع محتوا که به‌درستی از مسیریابی Anycast استفاده می‌کند، می‌تواند ترافیک حمله‌ی منع سرویس توزیع‌شده (DDoS) از یک بات‌نت را، با استفاده از مراکز داده‌ی خود جذب کرده و از این نوع حملات مخرب جلوگیری کند. بنابراین راه‌اندازه یک حمله‌ی DDoS مخرب علیه سرویسی که از شبکه توزیع محتوا استفاده می‌کند، بسیار سخت خواهد شد.

راه‌اندازی یک شبکه‌ی Anycast کار ساده‌ای نیست و پیاده‌سازی مناسب آن نیازمند آن است که یک سرویس‌دهنده‌ی شبکه توزیع محتوا از سخت‌افزار شبکه‌ی خود به‌درستی نگهداری کرده، ارتباط مستقیم و نزدیکی با سرورهای بالادستی و ISPهایی که کاربران بیشتری در آن‌ها دارد پیدا کرده و همچنین مسیرهای شبکه‌ی خود را به‌درستی تنظیم کند. شبکه توزیع محتوای ستون توزیع بار را با استفاده از مفهوم Anycast به بهترین نحو ممکن پیاده‌سازی کرده و بدین ترتیب زمینه را فراهم می‌کند تا مشتریان بتوانند از تمامی مزایای این نوع از مسیریابی شبکه، بهره ببرند. در این پست بلاگ توضیحات کافی در رابطه با اینکه شبکه توزیع محتوای ستون چگونه از Anycast برای توزیع بار و متعادل کردن بار استفاده کرده است، داده شده است.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان