مروری بر شبکه‌ی توزیع محتوای ستون

سرویس CDN ستون یک شبکه‌ی توزیع محتواست که محتوای دیجیتال شما شامل داده‌ها، ویدیوها، اپلیکیشن‌ها و APIها را با تاخیر کم، سرعت انتقال بالا و به‌صورت امن، به مشتریانتان ارائه می‌کند. همه‌ی امکانات این سرویس با استفاده از یک رابط کاربری سازگار قابل پیکربندی و سفارشی‌سازی‌ست.

اگر بخواهیم تعریف ساده و مختصری از شبکه‌ی توزیع محتوا (CDN) داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که شبکه‌ی توزیع محتوا مجموعه‌ای از سرورها در نقاط جغرافیایی مختلف است که با هم کار می‌کنند تا امکان توزیع سریع‌تر محتوای دیجیتال را فراهم کنند. در واقع شبکه‌ی توزیع محتوا کمک می‌کند تا محتوای اینترنت از جمله صفحات HTML، فایل‌های جاوااسکریپت، قالب‌ها، تصاویر و ویدیوها سریع‌تر توزیع شوند و بنابراین سرعت بارگذاری وب‌سایت‎ها افزایش یابد. جالب است بدانید یک شبکه‌ی توزیع محتوا اگر به‌درستی پیکربندی شود، می‌تواند از وب‌سایت‌ها در برابر برخی از حملات مخرب رایج مانند حملات منع سرویس توزیع‌شده محافظت کند. رابط کاربری CDN ستون به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی شبکه‌ی توزیع محتوای خود را ایجاد کرده و متناسب با نیاز خود پیکربندی کنید.

کار شبکه‌ی توزیع محتوا ذخیره‌سازی محتوا در کش و در مرز شبکه و درنتیجه بهبود عملکرد وب‌سایت‌هاست و نمی‌تواند جایگزین یک سرویس میزبانی از وب باشد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت شبکه‌های توزیع محتوا از محتوا میزبانی نمی‌کنند اما بسیاری از وب‌سایت‌هایی که از سرویس‌های میزبانی وب سنتی استفاده می‌کنند، برای بهبود عملکرد و بالا بردن سرعت بارگذاری وب، شبکه توزیع محتوا را انتخاب می‌کنند.

شبکه‌های توزیع محتوا با ذخیره کردن محتوا در حافظه‌ی پنهان، به کاهش پهنای باند میزبانی (hosting bandwidth)، جلوگیری از قطع سرویس و همچنین بهبود امنیت کمک کرده و انتخاب خوبی برای خلاصی از دردسرهای ناشی از میزبانی وب به‌صورت سنتی هستند.

اگرچه مزایای استفاده از یک شبکه‌ توزیع محتوا بسته به نیاز می‌تواند متفاوت باشد، اما مزایای اصلی را می‌توانیم در چهار مورد بیان کنیم:

  • بهبود زمان بارگذاری وب‌سایت: توزیع محتوا از محیطی نزدیک‌تر به کاربر، می‌تواند منجر به افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت شود. بنابراین با بهره‌گیری از یک سرور CDN در نزدیکی کاربر، می‌توان نرخ سرعت بارگذاری صفحه را افزایش داده و کاربر را برای مدت زمان بیشتری در وب‌سایت خود نگه داشت. فراموش نکنید که کاهش زمان بارگذاری وب‌سایت به معنی افزایش تعداد کاربران و همچنین افزایش مدت زمان بازدید کاربران است. شبکه توزیع محتوای ستون با حضور در نزدیک‌ترین نقطه به کاربران ISPهای بزرگ ایران و همچنین با حضور در نقاط متعدد اروپا، آمریکای شمالی و شرق آسیا و با استفاده از سرورهای قدرتمند و با حافظه‌هایی زیاد به‌عنوان سرورهای CDN، می‌تواند عملکرد و دسترسی‌پذیری بهتر وب‌سایت‌ها، کاهش زمان بارگذاری و بدین ترتیب افزایش تعداد کاربران را برای شما فراهم کند.
  • کاهش هزینه‌های پهنای باند: یکی از هزینه‌های اولیه برای وب‌سایت‌ها، هزینه‌ی پهنای باند است. شبکه‌های توزیع محتوا از طریق ذخیره‌سازی محتوا در کش خود، می‌توانند مقدارِ داده‌ای که یک سرور مبدا فراهم می‌کند را کاهش دهند. این کاهش، منجر به کاهش هزینه‌های میزبانی برای صاحبان وب‌سایت‌ها می‌شود. رابط کاربری شبکه‌ی توزیع محتوای ستون به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید تنظیمات ذخیره‌سازی محتوا در کش را بر اساس نیاز خود پیکربندی کنید.
  • افزایش دسترسی‌پذیری محتوا: مقدار زیاد ترافیک یا قطعی سخت‌افزار می‌تواند عملکرد معمولی وب‌سایت را مختل کند. یک شبکه‌ی توزیع محتوا به‌خاطر ماهیت توزیع‌شده‌اش، می‌تواند به ترافیک بیشتری رسیدگی کند و در برابر قطعی سخت‌افزار بهتر از بسیاری از سرورهای اصلی، مقاومت کند. شبکه‌ی توزیع محتوای ستون از لحاظ جغرافیایی و شبکه‌ای در سطح ایران و جهان کاملا توزیع‌شده و گسترده است.
  • بهبود امنیت وب‌سایت: یک شبکه‌ی توزیع محتوا می‌تواند با کاهش شدت حملات DDoS، بهبود گواهینامه‌های امنیتی و دیگر بهینه‌سازی‌ها، امنیت وب‌سایت را بهبود ببخشد. شبکه‌ی توزیع محتوای ستون یک CDN بسیار امن است که امنیت را در هر دو سطح اپلیکیشن و شبکه فراهم می‌کند. امنیت ترافیک و محتوای شما بدون هیچ هزینه‌ی اضافه‌تری تامین می‌شود. همچنین در پنل ستون این امکان برای شما فراهم شده است تا بتوانید برخی از ویژگی‌های امنیتی را براساس نیاز خود پیکربندی کنید.

شبکه‌ی توزیع محتوای ستون، مقیاس‌پذیری و عملکردی که نیاز دارید تا بتوانید برای کاربران خود تجربه‌ای سریع و قابل اطمینان رقم بزنید را، برای شما فراهم می‌کند.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان