پاک‌سازی cache

یکی از قابلیت‌های سرویس شبکه‌ی توزیع محتوای ستون purge است. با اجرای این دستور، فایل یا فایل‌های مورد نظر از حافظه‌ی کش (cache) سرورهای لبه‌ی CDN حذف می‌شوند. زمانی که درخواستی برای دریافت فایل‌هایی که از کش حذف‌ شده‌اند، به سرورهای لبه برسد، فایل‌ها در کش موجود نیستند، سرورهای لبه به آپ‌استریم (Upstream) مراجعه، فایل‌ها را دریافت کرده و به کاربر ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال با اعمال دستور purge برای فایل images/screen.png/، این فایل از کش همه‌ی سرورهای لبه حذف می‌شود.

عملیات purge در دو حالت زیر قابل انجام است:

Purge all (پا‌ک‌سازی کل کش): این دستور همه‌ی فایل‌های موجود در کش را حذف می‌کند. با اجرای این دستور، زیرساخت CDN حافظه‌ی کش همه‌ی سرورهای لبه را پاک‌سازی می‌کند.

Purge Cache (پاک‌سازی یک فایل یا مسیر): این دستور امکان حذف یک یا چند فایل خاص را از حافظه‌ی کش فراهم می‌کند. با اجرای این دستور، زیرساخت CDN فایل یا فایل‌های مورد نظر را از حافظه‌ی کش همه‌ی سرورهای لبه حذف می‌کند.

برای پاک‌سازی کش یا انجام دستور purge در سرویس CDN ستون ابتدا وارد پنل CDN مورد نظر خود شوید. با کلیک روی دکمه‌ی پاک‌سازی کش (purge) دو گزینه نمایش داده می‌شود. در صورت نیاز به حذف همه‌ی فایل‌های موجود در کش، روی گزینه‌ی purge all کلیک کنید.

cache-cdn.PNG

در صورتی که بخواهید یک یا چند فایل خاص از کش حذف شوند، گزینه‌ی purge cache را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، پنجره‌ای نمایش داده می‌شود که باید در آن نام فایل یا فایل‌های مورد نظر خود برای حذف از کش را وارد کنید.

purge-cache-cdn.PNG

اگر مسیر کامل فایل را در این قسمت وارد کنید، تنها همان فایل مورد نظر پاک‌سازی می‌شود. اما در صورتی که مسیر را با استفاده از نماد «*» وارد کنید، تمام فایل‌های آن مسیر پاک‌سازی می‌شوند. به عنوان مثال images/screen.png/ یک فایل خاص را نشان می‌دهد. اما منظور از */assests/ تمام فایل‌های موجود در این مسیر است.

نکته: در هر خط فقط می‌توانید یک مسیر یا فایل را وارد کنید.

نکته: حداکثر تعداد فایل‌ها یا مسیرهایی که می‌توان در این پنجره وارد کرد برابر ۳۰ است. برای وارد کردن تعداد بیشتر مسیرها باید مراحل را مجددا تکرار کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان