چگونگی ساخت Upstream

به سرورهایی که پشت CDN قرار می‌گیرند و CDN اصل اطلاعات را از آنها دریافت می‌کند، سرور اصلی یا آپ‌استریم (Upstream) گفته می‌شود. در پیکربندی CDN ستون می‌توانید سرورهای اصلی را تعریف کنید و با وزن‌دهی به هرکدام بار درخواست‌ها را میان آن‌ها توزیع کنید.

قبل از اینکه با استفاده از پنل ستون به ساخت آپ‌استریم بپردازید، ابتدا لازم است تا برخی نکات مورد استفاده در پیکربندی این قسمت را بدانید.

پورت: شماره پورت باید در بازه‌ی 1 تا 65535 باشد.

وزن: وزن توسط کاربر انتخاب می‌شود و می‌تواند هر عددی باشد. پارامتر وزن در واقع نشان می‌دهد که درخواست‌ها، بیشتر برای کدام سرور فرستاده شوند. برای مثال اگر دو سرور با اولویت یکسان دارید می‌توانید به هردو یک وزن یکسان بدهید. برای غیرفعال کردن یک سرور می‌توانید به آن وزن صفر بدهید. درصورتی‌که همه سرورها وزن صفر داشته باشند تنها آخرین سرور در نظر گرفته خواهد شد و سایر سرورها غیرفعال می‌شوند. توجه کنید که اگر تنها یک سرور داشته باشید، وزن (حتی مقدار صفر) در نظر گرفته نمی‌شود.

برای ساخت آپ‌استریم، وارد صفحه‌ی مربوط به CDNی که ساخته‌اید شوید. و در قسمت آپ‌استریم‌ها، با انتخاب گزینه‌ی «افزودن آپ‌استریم» یک آپ‌استریم بسازید.

new upstream- cdn

با کلیک بر روی دکمه‌ی «افزودن Upstream» پنجره‌ای همانند تصویر زیر برای شما باز می‌شود.

create upstream- cdn.PNG

در پنجره‌ی باز شده می‌توانید به تعداد مورد نیاز خود سرور اضافه کنید و پورت و وزن مورد نظر را به هر سرور اختصاص دهید.

در مثال تصویر بالا، pictures یک آپ‌استریم است که در آن دو سرور مبدا با وزن یکسان تعریف شده است.

پس از کامل کردن این فرم و اضافه کردن سرورها، بر روی دکمه‌ی «افزودن آپ‌استریم» کلیک کنید. با این کار آپ‌استریم اضافه شده و به لیست آپ‌استریم‌ها هدایت می‌شوید. در قسمت مربوط به آپ‌استریم‌ها امکان ویرایش آن‌ها و همچنین حذف آن‌ها وجود دارد.

پس از کامل کردن این فرم، برای تنظیمات بعدی مربوط به locations به تب بعدی بروید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان