شروع استفاده از شبکه توزیع محتوا و مزایای آن

امروزه بیش از نیمی از کل ترافیک، توسط شبکه‌های توزیع محتوا ارائه می‌شوند. این تعداد با گذشت هرسال به‌صورت صعودی و به سرعت رشد می‌کند. واقعیت این است که اگر کسب‌وکار آنلاینی دارید، دلیل چندانی برای عدم استفاده از شبکه توزیع محتوا نخواهید داشت، به‌ویژه وقتی که بسیاری از آن‌ها برخی از خدمات خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌کنند.

البته صرف نظر از خدمات رایگان، سرویس شبکه توزیع محتوا برای همه کاربردی نخواهد داشت. به‌عنوان مثال اگر شما یک وب‌سایت محلی دارید و اکثر قریب به اتفاق کاربرانتان در همان موقعیتی که از وب‌سایت خود میزبانی می‌کنید قرار دارند، داشتن شبکه توزیع محتوا، فواید کمی برای شما خواهد داشت. با این حال اکثر وب‌سایت‌ها تمایل دارند تا در مقیاس بزرگتری کار کنند و این استفاده از شبکه توزیع محتوا را در بخش‌های زیر به یک انتخاب محبوب تبدیل می‌کند:

  • تبلیغات
  • رسانه و سرگرمی
  • بازی آنلاین
  • تجارت الکترونیک
  • سرویس‌های سلامت و بهداشت
  • آموزش عالی

شبکه‌های توزیع محتوا از تکنولوژی reverse proxy استفاده می‌کنند. این به این معنی است که شبکه‌های توزیع محتوا، در جلوی سرورهای بکند شما قرار می‌گیرند. این موقعیت در لبه‌های محیط شبکه‌ی شما، چندین مزیت کلیدی را فراتر از قابلیت‌های ذاتی یک CDN ارائه می‌کند و نسل جدید شبکه‌های توزیع محتوا، از توپولوژی پروکسی معکوس استفاده می‌کنند تا راه‌حل‌ها و مزیت‌های جدید را به کاربران ارائه دهند. همانطور که گفته شد، امنیت یکی از مزیت‌های کلیدی شبکه‌های توزیع محتواست.

امنیت سایبری به معنی مدیریت دسترسی از خارج از محیط محافظت‌شده‌ی شما و به‌طور ایده‌آل، مسدود کردن تمامی تهدیدها قبل از رسیدن به محدوده‌ی شماست. شبکه‌های توزیع محتوا در لبه‌های شبکه مستقر هستند و بدین ترتیب به‌عنوان یک حصار با امنیت بالا عمل می‌کنند و از حمله به وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها خودداری می‌کنند. همچنین، موقعیت‌های لبه‌ی شبکه، CDN را به یک سرویس ایده‌آل برای مسدود کردن حملات DDoS -که باید خارج از زیرساخت شبکه‌ی اصلی شما مسدود شوند- تبدیل می‌کند.

برای شروع کار با یک شبکه‌ی توزیع محتوا، نیاز است که یک گیت‌وی ورودی پیشفرض برای همه‌ی ترافیک ورودی وجود داشته باشد. برای این کار نیاز است که تنظیمات DNS دامنه‌ی اصلی خود (مانند sotoon.ir) و زیردامنه‌های خود را اصلاح کنید.

برای دامنه‌ی اصلی خود نیاز است که رکورد A خود را تغییر دهید تا به یکی از محدوده‌های IPی شبکه‌ی توزیع محتوا اشاره کند. و برای هر زیردامنه، رکورد CNAME آن را برای اشاره به آدرس زیردامنه‌ی فراهم شده توسط CDN، اصلاح کنید. (برای مثال: ns1.cdn.cafebazaar.cloud). نتیجه‌ی هردوی این تغییرات این است که مسیریابی DNS، همه‌ی بازدیدکنندگان شما را به جای سرور مبدا (Origin server)، به سمت شبکه توزیع محتوا هدایت می‌کند.

اگر در هریک از موارد گفته شده، گیج شده‌اید نگران نباشید، تمامی مراحل انجام این کار در مستندات راهنمای کاربری شبکه‌ی توزیع محتوای ستون، به‌صورت گام به گام ارائه شده‌اند، تا بتوانید به‌راحتی تنظیمات مورد نظرتان را در پنل ستون اعمال کنید. همچنین تیم پشتیبانی، شما را برای انجام این مراحل راهنمایی خواهند کرد. همه‌ی این مراحل از طریق پنل ستون، معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می‌کشد.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید