چگونگی ساخت و حذف یک CDN

قبل از تعریف و پیکربندی CDN لازم است تا با مفاهیمی آشنا شوید، پس در ابتدا و قبل از شروع کار با پنل، قسمت مفاهیم سرویس شبکه‌ی توزیع محتوای ستون را مطالعه کنید.

ابتدا وارد پنل ستون شده از بالای صفحه، سرویس شبکه‌ی توزیع محتوا را انتخاب کنید.

با استفاده از آیکون فضای کاری که در بالای صفحه وجود دارد، بررسی کنید که حتما در فضای کاری مورد نظر خود هستید.

در صفحه‌ی باز شده:

  • درصورتی که قبلا در این فضای کاری CDNی نساخته باشید، با استفاده از آیکون «ساخت CDN جدید» می‌توانید یک CDN بسازید.
  • در صورتی که در این فضای کاری پیش از این CDNهایی ساخته شده باشد، می‌توانید از لیست CDNهایی که در تصویر زیر مشخص شده است، CDNمورد نظر خود را از لیست انتخاب کنید و یا با کلیک بر روی آیکون «به اضافه» یک CDN جدید بسازید.
choose-cdn.PNG

پس از کلیک بر روی دکمه‌ی ساخت CDN جدید، پنجره‌ی زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

create-cdn

یک: وارد کردن نام

در این قسمت نام دلخواهتان را برای CDN وارد می‌کنید. وارد کردن نام اجباری‌ست. توجه داشته باشید که نام CDN، نباید در فضای کاریتان تکراری باشد. نام CDN می‌تواند شامل حروف کوچک، اعداد، «.» و «-» باشد.

دو: نام هاست

وارد کردن نام هاست در این قسمت اختیاری است. شبکه‌ی توزیع محتوای ستون به شما این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به نام دامنه‌ی اختصاصی خود، CDN بسازید. در واقع هر CDNی که در پنل ستون ساخته می‌شود، یک آدرس پیش‌فرض (Canonical hostname) دارد که به cdn.edge.sotoon.ir ختم می‌شود. برای مثال آدرس پیش‌فرض CDNی که برای ستون ساخته‌ایم bbabb46219fe12fd5ef9cd6e380f5e6c.cdn.edge.sotoon.ir است. با استفاده از آدرس پیشفرض، نیازی به داشتن دامنه‌ی خود برای استفاده از CDN ستون ندارید و همه‌ی امکانات CDN را با آدرس پیش‌فرض در اختیار خواهید داشت.

پس از وارد کردن این اطلاعات و کلیک بر روی دکمه‌ی تایید، CDN ساخته شده و در صفحه‌ی مربوط به آن می‌توانید تنظیمات لازم را پیکربندی کنید. همانطور که در تصویر زیر مشخص است، اطلاعات اولیه‌ی CDN خود و همچنین نام هاست پیش‌فرضی که سرویس شبکه‌ی توزیع محتوای ستون به شما اختصاص می‌دهد را می‌توانید در کادر بالایی این صفحه ببینید.

cdn-information.PNG

توجه داشته باشید که در صورتی که می‌خواهید CDN را برای دامنه خاص خود داشته باشید، باید تنظیمات زیر را انجام دهید:

  • اگر دامنه‌ی مد نظرتان، یک دامنه‌ی پایه است (مثل google.com): باید DNS دامنه را به DNS ستون منتقل کرده و برای دامنه‌ی خود رکورد ALIAS با مقدار آدرس پیش‌فرض (Canonical hostname) تعریف کنید.
  • اگر دامنه‌ی مدنظرتان یک زیردامنه است (مثلravi.sotoon.ir): باید در DNS، یک رکورد CNAME برای زیردامنه‌ی خود، با مقدار آدرس پیشفرضی که از پنل دریافت کرده‌اید، تنظیم کنید.

برای حذف یک CDN وارد صفحه‌ی مرتبط با آن شوید. همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، در کادر بالایی این صفحه می‌توانید دکمه‌ی حذف مربوط به آن را ببینید.

delete-cdn.PNG
آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

با نظر دادن به بهبود کیفیت مستندات کمک کنید

sotoon

کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است. © ۱۴۰۳ ستون/ شرکت رایانش ابری واحد هزاردستان